Menu
ARTIST STATEMENT

Moje  prace  to  ucieleśnienie  moich  lęków,  obaw,  traum,  czasem fantazji. Niektórych jestem świadoma i potrafię je nazwać, a inne „wychodzą”  ze  mnie  dopiero, gdy  zaczynam  tworzyć.  Zaczynam tworzyć, kiedy czuję, że „coś” za długo we mnie siedzi. Siedzi w głowie i w ciele. Sprawia dyskomfort, uciska i mam ochotę się tego pozbyć.

Proces twórczy bywa czasem nieprzyjemny. Wymaga ode mnie czasu, skupienia, zajrzenia w głąb siebie i wyciągnięcia tego, na co nie zawsze mam ochotę patrzeć i sytuacji, których nie chcę ponownie przeżywać. Nie  lubię  mówić  o  tym,  co  mnie  boli.  Co  za  tym  idzie,  nie  lubię  opowiadać o swoich pracach. Wolę, by „mówiły” one same za siebie i… za mnie. Tworzenie okazuje się dla mnie najlepszym sposobem, by nazwać i uporządkować swoje myśli.

Tworzę z perspektywy mojego ciała i mojej prywatności. Staram się wydobyć na powierzchnię to, co głęboko ukryte. Sztuka ma dla mnie znaczenie  terapeutyczne. Proces  twórczy  przynosi  mi  ukojenie  na poziomie ciała, ducha i umysłu. Swoje refleksje „zapisuję” za pomocą różnych mediów, z których najbliższymi są mi obiekt i assemblage.

Małgorzata Kalinowska, portfolio,artystka, Gdańsk, prace, Akademia Sztuk Pięknych, sztuka